Základná organizácia chovateľov

drobných hlodavcov / morčatá/

CHOVATEĽSKÝ PORIADOK
ku dňu 26.09.2011

Ústredná odborná komisia pre chov králikov, kožušinových zvierat a drobných hlodavcov (ďalej len "ÚOK")



I. Základné ustanovenia

  1. Chovateľský poriadok slúži na riadenie a usmerňovanie chovu morčiat s cieľom zlepšenia typu chovaných plemien s ohľadom na ich zdravie.
  2. Slovenský zväz chovateľov (ďalej len "SZCH") je zastrešujúcou organizáciou pre chovateľov morčiat na Slovensku.
  3. Na každého riadneho člena SZCH (chovateľa) sa vzťahuje výkon práv a povinností k zväzu, zvieratám v jeho chovateľskej stanici , ako aj k chovu a plemenitbe.
  4. Chovateľstvo morčiat na Slovensku je riadené ÚOK, ktorá sa riadi stanovami a ďalšími predpismi SZCH a EE (Európskeho zväzu chovateľov). Jej cieľom je zabezpečenie odbornej chovateľskej činnosti. Chovatelia sa na ÚOK môžu obracať priamo alebo prostredníctvom základnej organizácie.
  5. U mladých chovateľov prechádza výkon práv a povinností na dospelú osobu (zákonný zástupca).


II. Práva chovateľa

  1. Vlastniť názov chovateľskej stanice.
  2. Za stanovených podmienok odchovávať morčatá s preukazom o pôvode (ďalej len "PP").
  3. Organizovať výstavy morčiat pod záštitou Základnej organizácie chovateľov morčiat SZCH (ďalej len "ZO").
  4. Ostatné práva sú uvedené v iných predpisoch SZCH.


III. Povinnosti chovateľa

  1. Zdravie a starostlivosť chovaných zvierat v súlade so Zákonom o ochrane zvierat  § 115/1995 Z.z. , v znení neskorších predpisov a ostatných zákonných ustanovení Slovenskej republiky resp. Európskej únie.
  2. Ak má chovateľ podozrenie, že má v chove prenosnú chorobu alebo je na to upozornený inou osobou, je povinný dať chov vyšetriť veterinárnym lekárom a zabrániť šíreniu nákazy do iných chovov.
  3. Dodržiavať etické normy pri chove, plemenitbe a pri predaji zvierat v súlade s chovateľskými predpismi, zákonom o ochrane zvierat a zákonom o veterinárnej starostlivosti. 
  4. Platenie členských príspevkov a zúčastňovanie sa na členských schôdzach a najmä výročných schôdzach ZO.
  5. Ostatné povinnosti sú uvedené v iných predpisoch SZCH.


    IV. Plemenitba (všeobecne)

    1. Chovateľom nie je dovolené odchovávať potomstvo s PP od neregistrovaných rodičov.
    2. Mláďatám od rodičov, ktorí nesplňujú podmienky pre odchov mláďat s PP chovateľ vystavuje Výpis predkov (ďalej len "VP") - vzor.
    3. Chovateľ môže odchovávať potomstvo aj bez dokladov o pôvode.
    4. Pre odchov je možné použiť iba zdravé chovné morčatá v dobrej kondícií pri správnom výbere vhodných jedincov.
    5. Odporúčaný vek rodičov v čase krytia je 6 mesiacov.
    6. Mláďatá by nemali opustiť domov pred dovŕšením veku 4 týždňov pri hmotnosti menšej ako 250 gramov.
    7. Aby sa chovateľ vyvaroval nedorozumeniam pri predaji morčiat, je vhodné uzatvoriť písomnú zmluvu o predaji.

    V. Plemenitba s Preukazom o pôvode

    1. Vrhy odchovávané s PP sa značia postupne písmenami abecedy "A,B,C,D,E,F,G,H,CH,I,J,K,L,M,N,O,P,Q,R,S,T,U,V,W,X,Y,Z" , začína sa od písmena A. Kontinuita abecedy musí byť zachovaná.
    2. Mená všetkých narodených morčiat vo vrhu vždy začínajú písmenom, ktorým je označený celý vrh. U chovateľa sa počas existencie chovateľskej stanice nemôže opakovať to isté meno mláďaťa.
      Celé meno morčaťa tvorí nepozmenený celý názov chovateľskej stanice a meno jedinca -poradie nerozhoduje, ale je záväzné pre ďalšie vrhy.
    3. Jedince nedostatočne vyvinuté, zaťažené exteriérovými vadami alebo z iných dôvodov nevhodné do chovu musí chovateľ z chovu vyradiť a vo formulári "Hlásenie o vrhu“ je toto povinný uviesť. Týmto mláďatám Plemenná kniha vystavuje PP s poznámkou „NEŠTANDARD“. Poznámku „NEŠTANDARD“ smie zrušiť len posudzovateľ vykonaním registrácie.
    4. V prípade mŕtveho vrhu sa hlásenie nepodáva.
    5. Na základe formulára „Hlásenie o vrhu“, budú chovateľovi vystavené PP, prislúchajúce počtu odchovaných mláďat.

    VI. Preukazy o pôvode 

    1. PP vystavuje výlučne Plemenná kniha morčiat (ďalej len "PK") v elektronickej alebo tlačenej podobe na žiadosť chovateľa za poplatok, súčasne so zápisom do plemennej knihy.
    2. Podkladom pre vystavenie PP je formulár „Hlásenie o vrhu“, ktorý odošle chovateľ na PK.
    3. Pokiaľ chovateľ získa morča, ktoré nie je evidované v PK, prihlasuje ho do evidencie pomocou formulára "Evidenčný list". Zápis do plemennej knihy je spoplatnený podľa cenníka PK.
    4. Ak chovateľ získa morča, ktorému nebol vystavený doklad o pôvode (PP alebo VP) a chce ho registrovať, tak použije tlačivo Informačný výpis , do ktorého uvedie všetky známe údaje. Po SK registrácii mu bude vystavený oficiálny PP za poplatok podľa cenníka PK Ak chce chovateľ takéto morča vystavovať v štandarde A/B, tak zviera musí prejsť najskôr registráciu.
    5. PP je platný s originálnym podpisom chovateľa.
    6. Pri registrácii chovného zvieraťa bude na PP doplnená pečiatka registrátora, registračné číslo a podpis posudzovateľa.
    7. Vystavenie PP je závislé na nasledujúcich podmienkach:

      • splnenie podmienok členstva v ZO
      • splnenie podmienok ustanovenia evidencie, chovu a plemenitby morčiat
      • podanie Hlásenia o vrhu (chovateľ je povinný podať hlásenie v rozmedzí 5.dňa až 60.dňa od dňa narodenia vrhu)
      • splnenie podmienok chovnosti

    8. PP nebudú vydané ak:

      PK vystaví PP do 30 pracovných dní od dátumu doručenia „Hlásenia o vrhu“ alebo od dátumu skompletizovania údajov v hlásení za poplatok podľa cenníka PK.
      Každý PP obsahuje evidenčné číslo slúžiace na identifikáciu morčiat pozostávajúce z dvoch číselných údajov. Prvé štvorčíslie uvádza rok evidencie zvieraťa (pri mláďatách označuje rok narodenia). Za prvou lomkou sa nachádza päťčíslie vyjadrujúce poradové číslo zvieraťa, ktoré bolo v danom roku evidované v Plemennej knihe.
      • chovateľovi bol právoplatným rozhodnutím obmedzený výkon členských práv k chovateľskej stanici alebo plemenitbe
      • morčatá nemajú zodpovedajúce plemenné znaky
      • chovateľ nesplní podmienky pre vydanie PP

    9. Platnosť PP môže byť pozastavená alebo obmedzená, ak sú záznamy neúplné, chybné, nečitateľné alebo neoprávnene pozmenené.
    10. Majiteľ zvieraťa nie je oprávnený robiť zmeny v PP (okrem záznamu o majiteľovi). Zmeny môže vykonávať len Plemenná kniha alebo vyškolení posudzovatelia s oprávnením od PK.

    VII. Príbuzenská plemenitba

    1. Za príbuzenskú plemenitbu v zmysle Chovateľského poriadku sa považuje párenie vlastných súrodencov medzi sebou a párenie rodičov s ich priamymi potomkami. Prípustná je len v oprávnených dôvodoch ak očakávaný prínos pre chov bude vyšší, než riziká, ktoré so sebou príbuzenská plemenitba prináša. 

    VIII. Chovnosť zvieraťa

    1. Pod pojmom chovnosť zvierat sa u morčiat rozumie splnenie podmienok stanovených Českým štandardom daného plemena potrebných na použitie zvieraťa na krytie a odchov potomstva.
    2. Chovnosť sa dá získať na základe posúdenia posudzovateľom morčiat podľa Českého štandardu. Vydané registračné číslo uchovneného jedinca sa uvedie do PP a plemennej knihy.
    3. Zrušenie chovnosti (predtlačou „Neštandard“ v PP) môže byť navrhnuté posudzovateľom na výstave, ak u zvieraťa zistí defekt vyraďujúci z chovu.
    4. Šampionáty krajín EE a vybrané ocenenia udelené ÚOK si môže dať zapísať majiteľ morčaťa do PP. Správca PK ich zapíše do plemennej knihy.

     
    IX. Chovateľské stanice

    1. Chovateľská stanica je menovité označenie priznávané chovateľovi morčiat. Oprávňuje ho k vykonávaniu plemenitby v súlade s platným Chovateľským poriadkom. Názov môže obsahovať maximálne 25 znakov vrátane medzier, apostrofov, pomlčiek ...,rozlišujú sa malé a veľké písmená.
    2. O priznanie názvu chovateľskej stanice môže požiadať iba platný člen ZO. 
    3. Vznik chovateľskej stanice podlieha písomnému schváleniu PK. Na jedného chovateľa môže byť registrovaná iba jedna chovateľská stanica.
    4. Názov chovateľskej stanice je chránený celoživotne, nezávisle od členstva v základnej organizácii. Názov musí byť jedinečný a nesmie byť podobný názvu už registrovaných staníc. V prípade pochybností o podobnosti názvu s už existujúcou chovateľskou stanicou, bude majiteľ existujúcej chovateľskej stanice oslovený k vyjadreniu. Následne bude zaslané vyjadrenie žiadateľovi o priznaní názvu novej chovateľskej stanice, v ktorom bude stanovisko k novému názvu.
    5. Zmena názvu chovateľskej stanice je umožnená chovateľovi za poplatok . Je povolená maximálne jedna zmena behom jedného roka a maximálne tri zmeny behom desiatich rokov. Vrhy sa značia opäť od písmena A.
    6. Chovateľská stanica zaniká ak sa jej chovateľ písomne zriekol a toto vyhlásenie doručil na PK alebo bola chovateľovi právoplatným kárnym rozhodnutím chovateľská stanica zrušená. Nová žiadosť o registráciu chovateľskej stanice je možná po jednom roku od zrušenia alebo zániku stanice.
    7. Registrácia a zmena chovateľskej stanice sú spoplatnené podľa cenníka PK.


     
    X. Záverečné ustanovenia

       

      1. Chovateľský poriadok je záväzný pre všetky ZO alebo iné zložky SZCH a ich členov zaoberajúcich sa chovom morčiat.
      2. Zmeny a doplnky k Chovateľskému poriadku sú súčasťou Chovateľského poriadku, musia byť prerokované na riadnom zasadnutí ÚOK a budú vhodne zverejnené.
      3. Výnimky z Chovateľského poriadku povoľuje ÚOK a vo vymedzených prípadoch PK.
      4. Tento chovateľský poriadok platí od 26. 09. 2011.

       

      Prílohy k chovateľskému poriadku: